Umów wizytę w przychodni
Jak wygląda zabieg
Po kwalifikacji przez lekarza konieczna jest kwalifikacja przez lekarza Anestezjologa który wykonuje znieczulenie. W zależności od stopnia zaawansowania operacji, oraz wskazań pacjent poddawany jest znieczuleniu częściowemu lub ogólnemu.
Zabieg w zależności od rozległości może trwać 1-2 godziny. Po operacji pacjent może mieć problem z poruszaniem operowaną kończyną z uwagi na ból. Dlatego podawane są leki przeciwbólowe, a operowana okolica powinna być uniesiona i w razie potrzeby schłodzona zimnym kompresem. W okresie pooperacyjnym zalecony jest odpoczynek i należy bardzo na siebie uważać.
Artroskopowa lub otwarta metodą „mini open” rekonstrukcja chrząstki stawowej to zabieg operacyjny polegający na naprawie uszkodzonej chrząstki stawowej. Zabieg zwykle odbywa się małoinwazyjną metodą artroskopową , lub metodą „mini open” czyli przy pomocy niewielkiego nacięcia chrząstki stawowej.
Wskazania do zabiegu
Głównym wskazaniem do naprawy uszkodzenia chrząstki jest jej objawowe uszkodzenie np. w wyniku skręcenia stawu kolanowego, zwichnięcia rzepki lub martwicy chrzęstno-kostnej. Uszkodzony fragment chrząstki stawowej może dać dolegliwości bólowe lub blokowanie ruchów w stawie kolanowym.
Do operacji kwalifikuje lekarz ortopeda na podstawie dokładnej diagnostyki. Szybka naprawa operacyjna daje szanse na jej wygojenie i powrót do sprawności.
Zalecenia po zabiegu
Po operacji należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń. Kończyna zwykle jest unieruchomiona w specjalnej ortezie. Chory porusza się o kulach łokciowych. Należy zrealizować recepty i przyjmować leki zgodnie z dawkowaniem przepisanym na recepcie. Codziennie zmienić opatrunek i utrzymać ranę czystą i suchą. Bardzo ważna po zabiegu jest rehabilitacja. Dzięki sumiennym ćwiczeniom i pracy z fizjoterapeutą można osiągać coraz lepsze rezultaty. Stopniowo będzie poprawiał się zakres ruchu i siła mięśniowa. Czas rekonwalescencji będzie trwał, w zależności od wykonanych procedur artroskopowych, od kilku tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie co kilka tygodni konieczna jest kontrola przez lekarza operującego. To w jakim tempie wraca się do pełnej sprawności uwarunkowane jest indywidualnymi predyspozycjami każdego pacjenta.
Copyright © Centrum Zdrowego Ruchu - 2021