Otwórz listę przychodni

Umów wizytę w przychodni

Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL

Rekonstrukcja chrząstki stawowej

Rozpoznanie uszkodzenia ACL 
Rozpoznanie uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego odbywa się poprzez badanie kliniczne i dokładny wywiad z pacjentem. Dodatkowo wykonuje się badania obrazowe, zwykle MRI. W razie wątpliwości można wykonać dodatkowo badanie astrometrii stawu kolanowego – czyli dynamiczną ocenę wydolności więzadła. 
Gdy po urazie występuje duża niestabilność stawu, a często występują również dodatkowe uszkodzenia to wskazane jest leczenie operacyjne.

Więzadło krzyżowe przednie – Anterior cruciate ligament (ACL)
Jest to jedno z więzadeł w stawie kolanowym, które odpowiada za stabilność stawu kolanowego. Jest to również więzadło które relatywnie często ulega uszkodzeniu np. podczas skręcenia stawu kolanowego przy upadku. Uraz taki może być wynikiem kontuzji sportowej, lub po  prostu upadku po potknięciu. 


Więzadło może ulec częściowemu lub całkowitemu uszkodzeniu. Ważne jest czy po urazie ACL pacjent odczuwa niestabilność w stawie kolanowym, oraz czy ma inne uszkodzenia np. łakotek

Zalecenia po rekonstrukcji ACL. 
Po operacji należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń. Konieczne jest utrzymanie kończyny w ortezie, która chroni przed dodatkowymi urazami i działa przeciwbólowo. Należy zrealizować recepty i przyjmować leki zgodnie z dawkowaniem przepisanym na recepcie. Codziennie zmienić opatrunek i utrzymać ranę czystą i suchą. Bardzo ważna po zabiegu artroskopii jest rehabilitacja. Dzięki sumiennym ćwiczeniom i pracy z  fizjoterapeutą można osiągać coraz lepsze rezultaty. Stopniowo będzie poprawiał się zakres ruchu i siła mięśniowa. Czas rekonwalescencji będzie trwał, w zależności od wykonanych procedur artroskopowych, od kilku tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie co kilka tygodni konieczna jest kontrola przez lekarza operującego.  To w jakim tempie wraca się do pełnej sprawności uwarunkowane jest indywidualnymi predyspozycjami każdego pacjenta. 

Artroskopowa rekonstrukcja ACL
Operacja rekonstrukcji więzadła ACL wykonywana jest artroskopowo  – czyli pod kontrolą kamery. Zabieg polega na pobraniu ścięgien lub więzadeł z innej części ciała i wszczepieniu ich w miejsce uszkodzonego więzadła, celem odtworzenia funkcji. Przeczep mocowany jest specjalnymi śrubami i guzikami, a następnie wgaja się. Rekonstrukcja ACL to zabieg który trwa około 1-2 godziny. Czas jest zależny od dodatkowych procedur wykonywanych w trakcie zabiegu np. zaopatrzeniu uszkodzeń chrząstki stawowej, łąkotki lub innych więzadeł. 

Copyright © Centrum Zdrowego Ruchu - 2021