Otwórz listę przychodni

Umów wizytę w przychodni

Artroskopia stawu łokciowego

Artroskopia stawu łokciowego

Wskazania do artroskopii stawu łokciowego
Artroskopia stawu łokciowego stosowana jest jako metoda leczenia najczęściej w przypadkach przewlekłych patologii lub wtórnie do skutków uraz w chwili wyczerpania innych możliwości leczenia takich jak: rehabilitacja czy leczenie farmakologiczne.

 

Do operacji kwalifikuje lekarz ortopeda, za zgodą pacjenta. Względne i bezwzględne wskazania do operacji barku to m.in.:
• synowektomia
• ciała wolne
• osteochondromatoza
• jałowa martwica chrzęstno kostna
• uwolnienie obkurczonej torby stawowej
• następstwa urazów
• usunięcie osteofitów
• zmiany zwyrodnieniowe - artroza

Artroskopia stawu łokciowego jest małoinwazyjną operacją która polega na precyzyjnym badaniu wnętrza stawu łokciowego w celu ustalenia uszkodzeń i jednoczasowym leczeniu ich. Zabieg związany jest z wykonaniem kilku  małych nacięć na skórze z każdej strony stawu łokciowego przez które, do stawu, wprowadzana jest kamera oraz narzędzia chirurgiczne. 


W odróżnieniu od zabiegów metodą „otwartą”, związanych z dużym cięciem skórnym, dzięki artroskopii zmniejsza się obszar gojenia, pozostawiając mniejszą bliznę minimalizując ryzyko powikłań. Co więcej, kamerę można umieścić w różnych miejscach stawu i pod różnym kątem co zwiększa precyzję wglądu w pole operacyjne. 

Zalecenia po zabiegu
Po operacji należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń. Należy zrealizować recepty i przyjmować leki zgodnie z dawkowaniem przepisanym na recepcie. Codziennie zmienić opatrunek i utrzymać ranę czystą i suchą. Bardzo ważna po zabiegu artroskopii jest rehabilitacja. Dzięki sumiennym ćwiczeniom i pracy z  fizjoterapeutą można osiągać coraz lepsze rezultaty. Stopniowo będzie poprawiał się zakres ruchu i siła mięśniowa. Czas rekonwalescencji będzie trwał, w zależności od wykonanych procedur artroskopowych, od kilku tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie co kilka tygodni konieczna jest kontrola przez lekarza operującego.  To w jakim tempie wraca się do pełnej sprawności uwarunkowane jest indywidualnymi predyspozycjami każdego pacjenta.

Jak wygląda artroskopia stawu łokciowego?
Pacjent po przygotowaniu i odpowiednim ułożeniu zwykle na boku jest znieczulany przez anestezjologa. Najczęściej stosowane jest znieczulenie ogólne, rzadziej obwodowe. O rodzaju znieczulenia decyduje anestezjolog za zgodą pacjenta. 


Zabieg w zależności od rozległości może trwać 1-3 godziny. Po operacji pacjent może mieć problem z poruszaniem operowaną kończyną z uwagi na ból. Dlatego podawane są leki przeciwbólowe, a operowana okolica powinna być uniesiona i w razie potrzeby schłodzona zimnym kompresem. W okresie pooperacyjnym zalecony jest odpoczynek i należy bardzo na siebie uważać.

Copyright © Centrum Zdrowego Ruchu - 2021