Umów wizytę w przychodni
Wskazania do artroskopii stawu kolanowego
Głównym wskazaniem do artroskopii stawu kolanowego jest ból, istotna dysfunkcja stawu i brak możliwości leczenia zachowawczego (rehabilitacja, farmakoterapia) lub gdy takie leczenie nie przynosi oczekiwanego skutku.
Do artroskopii kwalifikuje lekarz. Chory musi być świadomy celu leczenia, możliwych zysków jak również powikłań.
Zabieg artroskopii stawu kolanowego wykonuje się m.in. w przypadku:
• uszkodzenia łąkotek,
• uszkodzenia chrząstki stawowej,
• uszkodzenia więzadeł,
• zapalenia błony maziowej,
• ciał wolnych w stawie,
• niestabilności stawu kolanowego,
• przykurcz i artrofibrozy
Artroskopia stawu kolanowego jest to małoinwazyjny zabieg polegający na obrazowaniu wnętrza stawu za pomocą kamery. Na ekranie monitora można dokładnie ocenić patologie wewnątrz stawu, ustalić dokładną diagnozę i małoinwazyjnie leczyć uszkodzenia łąkotki, chrząstki, więzadeł i innych struktur wewnątrz stawu.
Małoinwazyjność zabiegu polega na zrobieniu małych nacięć na skórze przez które wprowadzony zostanie endoskop, oraz inne przyrządy chirurgiczne służące do diagnostyki i leczenia (m.in. kleszczyki, nożyczki, waporyzator, shaver i inne).
W odróżnieniu od zabiegów metodą „otwartą”, związanych z dużym cięciem skórnym, dzięki artroskopii zmniejsza się obszar gojenia, pozostawiając mniejszą bliznę minimalizując ryzyko powikłań. Co więcej, kamerę można umieścić w różnych miejscach stawu i pod różnym kątem co zwiększa precyzję wglądu w pole operacyjne.
Zalecenia po artroskopii
Po operacji należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń. Należy zrealizować recepty i przyjmować leki zgodnie z dawkowaniem przepisanym na recepcie. Codziennie zmienić opatrunek i utrzymać ranę czystą i suchą. Bardzo ważna po zabiegu artroskopii jest rehabilitacja. Dzięki sumiennym ćwiczeniom i pracy z fizjoterapeutą można osiągać coraz lepsze rezultaty. Stopniowo będzie poprawiał się zakres ruchu i siła mięśniowa. Czas rekonwalescencji będzie trwał, w zależności od wykonanych procedur artroskopowych, od kilku tygodni do kilku miesięcy. W tym czasie co kilka tygodni konieczna jest kontrola przez lekarza operującego. To w jakim tempie wraca się do pełnej sprawności uwarunkowane jest indywidualnymi predyspozycjami każdego pacjenta.
Jak wygląda artroskopia stawu kolanowego
Po kwalifikacji przez lekarza konieczna jest kwalifikacja przez lekarza Anestezjologa który wykonuje znieczulenie. W zależności od stopnia zaawansowania operacji, oraz wskazań pacjent poddawany jest znieczuleniu częściowemu lub ogólnemu.
Zabieg w zależności od rozległości może trwać 1-2 godziny. Po operacji pacjent może mieć problem z poruszaniem operowaną kończyną z uwagi na ból. Dlatego podawane są leki przeciwbólowe, a operowana okolica powinna być uniesiona i w razie potrzeby schłodzona zimnym kompresem. W okresie pooperacyjnym zalecony jest odpoczynek i należy bardzo na siebie uważać.
Copyright © Centrum Zdrowego Ruchu - 2021